Blchy
Blchy sú krvsajúce ekoparazity vyskytujúce sa takmer na celom svete, v súčasnosti jednoznačne dominuje Blcha mačacia. V našich podmienkach môžu na človeku parazitovať nasledujúce druhy:
- Blchy sú schopné počkať na svojho hostiteľa až jeden rok.
- Na človeku saje krv blcha psia a mačacia.
- Až 95% blšej populácie žije mimo hostiteľa.
- Prenášajú pôvodcu ochorenia z mačacieho škrabnutia (Bartonella Henselae).
- Blcha je medzihostiteľom pásomnice psej.
- Najčastejšie sajú krv v okolí kotníkov.
Blcha psia
(Ctenocephalides canis)
Blcha psia (Ctenocephalides canis) veľmi ľahko prechádza zo psa a mačky na človeka, jej výskyt je však menej častý ako blchy mačacej.
Blcha mačacia
(Ctenocephalides felis)
Blcha mačacia (Ctenocephalides felis) je veľmi častým parazitom psa a mačky, ktorý môže prechádzať na človeka.
Blcha mačacia a blcha psia má charakteristické priústne a hrudné hrebienky (ctenidia – viz. obr. vyššie). Dĺžka a počet zubov hrebienka slúži k ich rozlíšeniu. Blcha ľudská žiadny hrebienok nemá. V našich podmienkach sa môžeme stretnúť ešte s blchou zajačou (Spilopsyllus cuniculi), ktorá sa ojedinele vyskytuje u psov a mačiek, a taktiež s blchou ježou (Archaeopsylla erinacei), ktorá často parazituje na ježkoch a prechodne môže napadnúť aj psa či mačku.
- Sme profesionáli, máme za sebou stovky domácností zbavených hmyzu -
Blcha | mačacia | psia | ľudská
Morfológia, vývoj
Blchy sú bezkrídle, krvsajúce parazity s dokonalou premenou. Dospelé jedince dorastajú do veľkosti 2-3 (samičky sú väčšie než samčekovia). Krv sajú len dospelé jedince a väčšinu prijatej krvi vylúčia do prostredia. Tento trus potom slúži ako potrava pre larvy, ktoré sa vyvíjajú mimo hostiteľa. Vývoj od vajíčka cez 3 larválne štádiá a kuklu po dospelého jedinca trvá za optimálnych podmienok jeden mesiac.
Hubenie bĺch
Odporúčame nepodceňovať sanáciu prostredia s ohľadom na to, že vývojové štádiá bĺch žijú mimo hostiteľa (až 95% blšej populácie žije vo vonkajšom prostredí). Sanácia spočíva v likvidácii pelechu zvieraťa a v dôkladom očistení priestorov, kde sa zviera najčastejšie vyskytuje. Odporúčame \"nebojovať\" s blchami komerčne dostupnými prípravkami s nízkou reziduálnou účinnosťou a prenechať dezinsekciu zamoreného priestoru preofesionálnej firme. Súčasne, s ošetrením infestovaných miestností insekticídom s reziduálnym účinkom, je potrebné zahájiť antiparazitárny program u zvierat vyskytujúcich sa v domácnosti (napr. veterinárnym antiparazitárnym prípravkom Comfortis).
Škody
Blchy sú veľmi nepríjemným a obtiažnym parazitom psov a mačiek, s ktorými sa dostávajú do domácnosti. Krv sajú len dospelé jedince, larvy a ostatné vývojové štádiá sú v domácom prostredí najčastejšie lokalizované v miestach odpočinku zvierat. Svojim bodnutím môžu vyvolávať nepríjemné alergické reakcie.
Pri každom zásahu sa snažíme zrozumiteľne predať maximálne množstvo informácií o danom škodcovi a spôsobe hubenia. Vždy vystavujeme protokol o vykonanej práci, kde sú uvedené všetky informácie o zásahu a pokyny pre vlastníka ošetreného priestoru.
Ing. Vraník: 0905 454 159, Ing. Dagmar Vraníková: 0905 580 547, Mgr. Vraník: 0907 932 090